Alenčiny recepty

Zelenina

Cukety patří k druhu tykev obecná (Cucurbita pepo) a pochází z Mexika a Střední Ameriky, kde je známá už přes 7 000 let. Plod váží až dva kilogramy, může mít zelenou, šedozelenou, dožluta zbarvenou nebo pruhovanou slupku, která je jemná a dobře poživatelná a právě ona obsahuje nejvíce živin.Tato zelenina je dietní, má nízkou energetickou hodnotu- 100 g má pouze 19 kcal. Obsahuje 91% vody, vlákninu, sacharidy, velké množství minerálních látek. Je bohatá ma karoteny a hořčík, které jsou důležité pro látkovou přeměnu z buněčných jader a draslík, který vyplavuje z těla nadbytečnou vodu a soli. V cuketě se dále nachází fosfor, vápník, železo, měď, fluor, zinek, vitamin B, kyselina listová a niacin.
Cibule je nejenom jedna z našich nejznámějších a nejpoužívanějších druhů zeleniny, ale je také známým prostředkem k léčbě mnoha obtíží. Na naše zahrádky se cibule dostala ze Západní Asie. Má desítky odrůd od štiplavé po sladkou chuť, s bělavou, žlutou, hnědou nebo červenou barvou. V Orientu patřila odedávna k jednomu z nejstarších přírodní léků. Má podobné léčivé vlastnosti jako česnek a stejně všestranné použití v kuchyni.
cibule obsahuje sirnaté sloučeniny, které mají silný antibakteriální účinek. Chrání proti infekcím a při krájení se inhalací dezinfikují sliznice v nose, ústech a hltanu. Má protizánětlivé účinky, pomáhá při obtížích ledvin a močového měchýře. Snižuje krevní tlak a hladiny tuků a cukrů v krvi.Tato zelenina je bohatá na kyselinu listovou, která má omlazující účinky na růst buněk, vitamin C, který přináší mentální svěžest a posiluje imunitu, dále na železo, což pomáhá při krvetvorbě a nakonec i zinek, který je důležitý pro cévy, mozek a vazivové tkáně. Pokud vás bodne včela nebo vosa do ústní sliznice, hned rozkousejte čerstvou cibuli, čímž zabráníte vzniku velkého otoku.
Pěstování celeru je rozšířeno na celém světě. Byl vyšlechtěn z plané rostliny, znali ho už staří Egypťané a k nám se dostal v 17. století. Tato kořenová zelenina se pěstuje ve třech odrůdách- celer bulvový (hlíznatý, kořenový), řapíkatý nebo listový. Je to nejenom chutná zelenina, která také umí dodat chuť jiným nevýrazným druhům zeleniny, ale je to i léčivo.Celer obsahuje hodně éterických olejů, tzv. terpenů, které odpuzují bakterie a plísně při jeho růstu. Tyto oleje působí na sliznice v ústech, nosohltanu, žaludku a střevech, kde mají antibakteriální a antimykotický účinek. Listy mají až 75 mg vitaminu C ve 100 g, o něco více než kořen. Dále obsahuje provitamin A, vitaminy skupiny B, vitamin K, E, draslík, fosfor, vápník, sodík, hořčík, železo, jód.
Brokolice patří k nejzdravějším druhům zeleniny. Pomáhá při řadě nemocí a obtíží, dokonce slouží k prevenci rakoviny. Tato zelenina tvoří růžice pevně uzavřených zelených poupat. Často se přirovnává ke květáku, má však jemnější chuť. Brokolice  pochází z Apeninského poloostrova. Obsahuje velké množství vitaminu C, vitamin E, karoten, niacin, biotin, draslík, vápník, fosfor, železo, hořčík, síru a zinek. Má i spoustu minerálů nezbytných pro činnost svalů, srdce a tvorbu hormonů a vlákniny, která pomáhá při ochablosti střev a působí preventivně proti vážným střevním nemocem. Brokolice povzbuzuje látkovou přeměnu ve všech tělesných buňkách a tak přispívá k posílení a vitalitě organismu. Má mnoho vitaminu C, takže bychom si ji měli hojně dopřávat hlavně v zimním období jako prevenci před nachlazením a chřipkou. Prospívá srdci a krevnímu oběhu u lidí, kteří mají málo pohybu a hodně solí.
Brambory pocházejí z horských oblastí jihoamerických And, kde je pěstovali už před 2 000 lety Inkové. Do Evropy je přivezli kolonizátoři, ale pěstovali se nejprve jako exotická kvetoucí rostlina a až v 18. století se ujaly jako hospodářská plodina. Dnes se na světě sklízí okolo 270 milionů tun ročně. Je to jedna z nejvšestrannějších potravin, je dostupná a umožňuje mnoho variací konzumace. Brambora je hlíza, která tvoří podzemní část lodyhy lilku hlíznatého. Je to zásobní orgán, který obsahuje mnoho látek, hlavně pak škrob, což je důležitý produkt fotosyntézy.Brambory obsahují téměř všechny minerály a stopové prvky. Naleznete v nich draslík (odvodňuje tělo při nemocech srdce a ledvin, vyplavuje škodliviny), vápník a fosfor (součást kostní tkáně), zinek (pro tvorbu hormonů), niacin, kyselinu listovou (pro krvetvorbu a nervy), ale tím výčet nekončí. Brambory mají značné množství hořčíku, železa, mědi, kobaltu, fluóru, vitaminů skupiny B, kyselinu pantotenovou, vitamin C.
Bílé zelí se vyvinulo v Evropě z planých druhů poblíž Středomoří. Existuje mnoho odrůd, které se pěstují ve všech světadílech. Obsahuje mnoho vody a vlákniny, takže dokáže organismus zasytit, aniž by přijal mnoho energie. 100 g zelí totiž obsahuje pouhých 22 kcal, takže je to vhodná zelenina pro všechny, kdo chtějí držet dietu. Má také mnoho kyseliny listové důležité pro lidi ve stresu, dále vitamin C, vitaminy B12, mangan -důležitý pro sexuální aktivitu, selen, který podporuje imunitní systém a důležitý stopový prvek zinek. Obsahuje také antibakteriální fytoncidy a protisklerotický inositol. Čerstvé zelí může u některých osob vyvolávat nadýmání. 
Červené zelí  má podobné složení jako bílé zelí, má však vyšší biologickou hodnotu. Má o něco méně vlákniny, ale vyšší obsah sacharidů, vitaminu C, provitaminu A a dvojnásobek železa. Jídlo z červeného zelí má také výraznější chuť. Množství selenu snižuje krevní tlak a zásobuje svaly kyslíkem. Odstraňuje z těla těžké kovy a chrání brzlík, což je důležitý orgán imunitního systému. Kysané zelí chuť kysanému zelí dává bakteriální kvašení. Užitečné mikroorganismy, které obsahuje, prospívají bakteriím ve střevech, čímž zlepšuje zažívání a vstřebávání živin. Fermentací vzniká v zelí kobalamin (vitamin B12), který se nenachází v rostlinné stravě běžně. Mimořádná bohatost vitaminu B 12 způsobuje duševní svěžest, odbourává stres, aktivuje mozkovou a nervovou soustavu, obnovuje buňky a je důležitý pro kosti a svaly. Má i mnoho pyridoxinu, niacinu, kyseliny pantotenové, vitaminu C, draslíku, železa, hořčíku a zinku.

 

1  
2  
3