Alenčiny recepty

Zelenina

Květák je oblíbená košťálová zelenina s množstvím cenných látek, jemnou chutí a hlavně snadnou dostupností po celý rok. Květák má svůj původ hluboko v historii, pěstoval se už v době před naším letopočtem. S pěstování začali na Středním východě, u nás se rozšířil v polovině 18. století. Dřív byl považován hlavně za zeleninu chudých, dnes víme, že díky množství biolátek je jedním z prvků zdravé kuchyně.Květák obsahuje minimum tuku, proto je vhodnou dietní potravinou. Je nízkokalorický (ve 100 g je 25 kcal) a močopudný,tedy předurčený pro lidi, kteří chtějí zhubnout. Má bohatství vitaminů, minerálů, stopových prvků. 100 g květáku obsahuje doporučenou denní dávku vitaminu C. Za zmínku stojí i velké množství kyseliny listové, vitaminu B12 a B5, vitaminu E, draslíku, zinku, fluoru.
Kukuřici se také říká indiánské zrní a je to nejenom pochoutková zelenina, ze které se dá připravit výborný chléb, ale je to také léčivý produkt přírody. Kukuřice pochází z Ameriky, kde byla vypěstována z planých rostlin. Američtí Indiáni ji pěstovali už před 5 000 lety. Spojené státy jsou jejím největším pěstitelem, sklízí se ale po celé Evropě a i u nás. Je to oblíbená a lehce stravitelná zelenina, jejíž hodnota se v syrovém stavu vyrovná hrášku. Mladá zrna kukuřice mají téměř 20% sacharidů, dále bílkoviny, tuky. Má poněkud vyšší energetickou hodnotu. Obsahuje draslík, fosfor, vápník, hořčík, železo, zinek a pektiny podporující zažívací proces a dobrý stav cév. Má vysoký podíl vitamin B1- tiaminu, který v metabolismu přetváří sacharidy na molekuly glukózy, což je výživa pro mozek a nervové buňky. Kromě tiaminu obsahuje i mangan, biotin pro hezkou pokožku a vlasy, niacin pro buněčnou energii a dobrou náladu, kyselinu pantotenovou jako obranu proti stresu a kyselinu listovou pro omlazování buněk a krvetvorbu. Železo zase podporuje dýchání buněk, hořčík posiluje vazivové tkáně a tvorbu hormonů. Kukuřice zdravě zasytí, jeden gram obsahuje jednu kilokalorii, což je tak malé zrnko poměrně mnoho, je to dáno vysokým podílem sacharidů. Kukuřice se nedá dlouho skladovat, protože kukuřičný cukr se rychle přeměňuje na škrob a zrna moučnatí. Jí se nejenom samostatně, v salátech, jako příloha, ale z kukuřičné mouky se dá připravit výtečný chléb. Čaj z blizen pomáhá snižovat krevní tlak a hladinu krevního cukru.
Kedlubny mají nízkou energii, sto gramů obsahuje pouze 50 kalorií, proto jsou vhodnou zeleninou pro redukční diety. Kedluben je blízký příbuzný všech košťálovin a jeho minulost sahá až dvě stě let před naším letopočtem. Jeho předek byla pompejská brukev, primitivní kedluben se zesíleným stonkem, podoba dnešního kedlubnu pochází pravděpodobně ze Středomoří a Číny. Kedlubny mají mnoho odrůd, které se liší dobou vývoje, mohou tak být k dostání po celý rok.Kedluben má až 60 mg vitaminu C ve 100 g, mnoho karotenu, vitaminu E, B, dále obsahuje kyselinu nikotinovou, listovou, kyselinu panthothenovou, draslík, vápník, železo, zinek. Nalezneme v něm i protisklerotický inositol a sloučeniny síry, které působí proti bakteriím a biotin, který je důležitý pro zdravé vlasy a pokožku. Selen chrání před volnými radikály a před arteriosklerózou, vysoká koncentrace vitaminu C se postará o dobře fungující imunitní systém. Chemické složení kedlubnu obsahuje látku zvanou cholagogum, urychlující vylučování žluče a její transport do střev, díky obsahu vlákniny regulující stolici, proto se doporučuje lidem trpícím zácpou, protože zprůchodňuje střeva. Kedluben však není vhodný pro lidi, kteří trpí na záněty žaludeční sliznice a dvanáctníku, jelikož éterické oleje obsažené v kedlubnu vyvolávají bolestivé podráždění.
Kapusta hlávková
Kapusta hlávková (Brassica oleracea, var. sabauda) má vysoký obsah vitaminů a minerálů, přesto je jaksi v pozadí, protože lidé dávají stále přednost především tolik oblíbenému zelí, kterému se také na první pohled nejvíce podobá. Je to dvouletá rostlina s kadeřavými listy se zvlněnými okraji. Ceněna je především pro velký obsah vitaminu C, dále pak betakaroten, niacin, pyridoxin, vitamin B, K, E, fosfor, vápník, železo a selen. Snižuje hladinu cholesterolu, pozitivně ovlivňuje játra, střeva a žaludek. Pomáhá při ekzémech a kožních problémech, při pálení žáhy, příznivě ovlivňuje srdce, cév a imunitní systém. Je pomocníkem při zácpě a zmenšuje riziko rakoviny tlustého střeva.

Kapusta růžičková
Kapusta růžičková (Brassica oleracea, var. gemmifera) je košťálovina, která vytváří puky-růžičky. Je to dvouletá rostlina dosahující výšky 70-120 cm a poprvé se objevila v Belgii ve 2. polovině 16. století. Sklízí se od října až do silnějších mrazů, rostliny snášejí teploty až do -12 stupňů. Má vysoký obsah vitamínu C, B1, B2, minerálních a sirných látek. Pomáhá při chorobách štítné žlázy a látkové výměny.

Kapusta kadeřavá
Má vysoký obsah vitamínu C a hodnotných bílkovin. Snese dokonce teploty -15 až -18°C. Kapusta kadeřavá (Brasscica oleracea, var. sabellica) je rovněž dvouletá rostlina dosahující výšky 50- 70 centimetrů. Tmavě zelené listy netvoří hlávku, jsou rovnoměrně rozložené na lodyze. Po prvních podzimních mrazech můžeme sbírat jednotlivé listy, které ovšem vadnutím hořknou.

Kadeřávek patří k nejvýživnějším druhům zeleniny s velkým obsahem vitaminů, stopových prvků a minerálních látek. Příbuzná kadeřávku je kapusta, ale na rozdíl od ní listy netvoří hlávku, ale rostou ve volné růžici na vysokém košťálu. Patří mezi otužilé rostliny, má rád chladnější a vyšší polohy, přezimuje i na poli a dokonce má po prvních mrazech jemnější chuť. Svůj původ má ve východním Středomoří, hodně se pěstuje v Německu, Dánsku a Anglii. Má čtyřikrát větší obsah karotenů než brokolice, dále vitaminy skupiny B, biotin, vitamin C, draslík, vápník, hořčík, železo, fosfor. Má i značný obsah vitaminu E, který chrání buňky před volnými radikály. Biotin ocení především ženy, protože se mu přezývá vitamin krásy, stará se totiž o hezkou pleť a vlasy. Množství vitaminu A se skvěle postará o náš imunitní systém, ale i o vitalitu a dobrou náladu. Draslík zase vyplavuje z těla škodliviny, čímž posiluje srdce, ledviny a močový měchýř. Vláknina z kadeřávku přispívá k tvorbě zdravé střevní mikroflóry a navíc se vypořádá se všemi střevními potížemi.
Chřest je jeden z nejlepších přírodních omlazovacích prostředků, povzbuzuje látkovou přeměnu a přináší vitalitu a osvěžení organismu. Tato lahůdková zelenina pochází z Orientu, v Čechách se rozšířil v l7. Století v Polabí, na Moravě v okolí Ivančic. Chřest (Asparagus officinalis) se pěstuje v několika odrůdách, z nichž nejznámější je zelená a bílá. Zelený chřest má vyšší biologickou hodnotu, nemusí se loupat a má více vitaminu C než bílý.Chřest má malou kalorickou hodnotu, je vhodný při dietách. Kromě vitaminu C obsahuje provitamin A, vitaminy skupiny B, vitamin E, draslík, fosfor, vápník a hořčík, železo, jód, zinek, sodík. Jeden gram chřest obsahuje 1 mikrogram kyseliny listové, která působí na omlazování buněk, pomáhá při únavě, stresu, nízké schopnosti soustředit se a proti předčasnému šedivění vlasů. Má mnoho vlákniny, která pomáhá při ochablosti střev, zácpě a také pro zdravé sliznice. Množství zinku aktivuje mozek, posiluje vaziva a cévy.
Hrách je jedna z nejstarších plodin, která má vysoký obsah zinku, vitaminu B1 a množství vlákniny. Hrách se začal pěstovat na Středním východě, odkud přišel i k nám. Jako všechny luštěniny je bohatý na proteiny, má vysoký obsah zinku, vitaminů skupiny B a vlákniny. Jako i další semena a ořechy má množství nukleových kyselin, které jsou přírodním omlazovacím prostředkem nezbytným pro naše buňky k dělení. Vláknina působí detoxikačně, snižuje cholesterol a odstraňuje zácpu. Z minerálů obsahuje především vápník a fosfor a dále tiamin, který přispívá k funkčnosti nervů, ovšem zahříváním a skladováním se ničí. Riboflavin v hrášku nás zásobuje energií, díky němu dobře rostou vlasy a posiluje se pokožka, niacin zase zlepšuje náladu a posiluje srdce a krevní oběh. Semena se dají naklíčit, čímž se zmnohonásobí obsah vitaminu C. Hrách bychom měli jíst často, je to zásobárna vitaminů skupiny B, které se musí přijímat pravidelně, protože jsou rozpustné ve vodě a rychle se vylučují z těla. Největší obsah živin má mladý čerstvý hrášek, předvařený hrách ztrácí velké množství vitaminů. Po vyloupání hrášek hned zpracujeme, jinak vyschne. Hrách je všestranně připravitelná potravina, vaří se z něho kaše, polévky, přílohy k masu, přidává se do salátů.
Hlávková salát je jeden z nejstarších druhů zeleniny, je snadno stravitelný, má vysokou biologickou hodnotu a je oblíbený pro velké možnosti jeho úpravy v kuchyni. Tato zelenina má svůj původ pravděpodobně ve Středomoří a je typickou zeleninou našich zahrádek. Právě doma pěstovaný je nejzdravější, protože obsahuje nejméně dusičnanů. Pěstuje se ve třech typech- hlávkový, římský a ledový. Římský salát má tužší listy a příjemnou mandlovou chuť, ledový salát je zase křehká varianta hlávkového salátu.Červeně zbarvený salát má na rozdíl od zeleného větší množství karotenu, zelený je zase bohatý na hořčík. Karoteny chrání před volnými radikály, hořčík je důležitý protistresový prvek. Je to nutričně hodnotná zelenina, obsahuje vitamin C, provitamin A, kyselinu listovou. vitaminy B1, B2, E, draslík, fosfor. vápník, hořčík, železo, zinek, jód. Kyselina listová stimuluje tvorbu žaludečních šťáv, ale ničí se teplem, nebo dlouhodobým skladováním při pokojové teplotě. Salát obsahuje mnoho vody a má malou energetickou hodnotu, proto se hodí při redukčních dietách. Množství vlákniny urychluje pohyb potravy střevy, odstraňuje, zácpu a váže jedovaté látky. Obsahuje také látky s protikřečovými a tišícími účinky.
Červená řepa je známá jako prostředek k posílení imunitního systému a možná i bohatá zásobárna přírodních látek bránících vzniku rakoviny. Červená řepa poskytuje tělu křemík, který posiluje kůži, kosti, cévy a zbavuje mozek jedovatých kovů, například hliníků. Je to výborný zdroj kyseliny listové, draslíku, obsahuje vitamin C.Listy této rostliny jsou jedlé a obsahují beta-karoten, vápník a železo. Upravují se stejně jako špenát. Ve starověkých civilizacích se běžně jedly jenom listy, kořen řepy se užíval výhradně k léčebným účelům.
Čekanka je hodnotná zelenina hlavně zimního a předjarního období. Je sice chudobnější na vitaminy, zato má mnoho minerálních látek- draslík, fosfor, hořčík, železo, vápník. Čekanka je křehká zelenina rozšířená v celé Evropě, v severní Africe a Asii. Z planě rostoucí čekanka byly vyšlechtěna
čekanka kořenová a čekanka listová. Čekankové puky se dovážejí hlavně z Holandska a Belgie. Čekankové puky jsou velmi bohaté na vlákninu, jsou k dostání po celý rok a tak si můžeme kdykoliv připravit zdravý salát, který bude léčebným prostředkem pro mnoho potíží. Pomáhá hlavně při problémech se zažíváním, trávením, při zvýšené hladině cholesterolu, jako prevence srdečního infarktu a mrtvice. Čekanka váže ve střevech substance bohaté na tuky a přispívá ke tvorbě zdravé střevní flóry. Buněčné membrány čekanky vážou vodu, regulují délku doby po kterou potrava setrvává v žaludku a zrychlují průchodnost střev. Salátová čekanka obsahuje inulin vhodný pro diabetiky.
Posledni komentare
12.06.2013 18:52:49: Zufällig bin ich auf eure Seite gelandet und muss sagen, dass mir diese vom Design und den Informati...
12.06.2013 13:43:51: Interessante Homepage. Das Design und die nützlichen Informationen gefallen mir besonders gut. my ...
1  
2  
3