Alenčiny recepty

Zelenina

Kapusta

Kapusta hlávková
Kapusta hlávková (Brassica oleracea, var. sabauda) má vysoký obsah vitaminů a minerálů, přesto je jaksi v pozadí, protože lidé dávají stále přednost především tolik oblíbenému zelí, kterému se také na první pohled nejvíce podobá. Je to dvouletá rostlina s kadeřavými listy se zvlněnými okraji. Ceněna je především pro velký obsah vitaminu C, dále pak betakaroten, niacin, pyridoxin, vitamin B, K, E, fosfor, vápník, železo a selen. Snižuje hladinu cholesterolu, pozitivně ovlivňuje játra, střeva a žaludek. Pomáhá při ekzémech a kožních problémech, při pálení žáhy, příznivě ovlivňuje srdce, cév a imunitní systém. Je pomocníkem při zácpě a zmenšuje riziko rakoviny tlustého střeva.

Kapusta růžičková
Kapusta růžičková (Brassica oleracea, var. gemmifera) je košťálovina, která vytváří puky-růžičky. Je to dvouletá rostlina dosahující výšky 70-120 cm a poprvé se objevila v Belgii ve 2. polovině 16. století. Sklízí se od října až do silnějších mrazů, rostliny snášejí teploty až do -12 stupňů. Má vysoký obsah vitamínu C, B1, B2, minerálních a sirných látek. Pomáhá při chorobách štítné žlázy a látkové výměny.

Kapusta kadeřavá
Má vysoký obsah vitamínu C a hodnotných bílkovin. Snese dokonce teploty -15 až -18°C. Kapusta kadeřavá (Brasscica oleracea, var. sabellica) je rovněž dvouletá rostlina dosahující výšky 50- 70 centimetrů. Tmavě zelené listy netvoří hlávku, jsou rovnoměrně rozložené na lodyze. Po prvních podzimních mrazech můžeme sbírat jednotlivé listy, které ovšem vadnutím hořknou.

Žádné komentáře