Alenčiny recepty

Velikonoční recepty

Ingredience: 500 g hladká mouka, 3 dílky Hery (150 g), 1 lžíce krupicový cukr, 4 žloutky, 250 ml mléka, 20 g droždí, 1/2 lžičky soli, sezamová semínka na posypání, vejce na potření.

Postup přípravy: Kvásek připravíme z droždí, lžíce cukru, poloviny vlažného mléka a lžíce mouky. Necháme na teplém místě vykynout. Mouku smícháme se solí a přidáme, vlažné mléko, žloutky a vykynutý kvásek. Vše zlehka propracujeme a přidáme rozpuštěnou, ještě vlahou Heru. Zpracujeme na hladké nelepivé těsto, které necháme na teplém místě asi 30 minut kynout. Vykynuté těsto rozdělíme na 10 kousků. Každý kousek rozválíme na pramen, ze kterého spleteme malé drdůlky. Naskládáme na plech a necháme na teplém místě kynout asi 15 minut. Poté povrch potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme sezamovým semínkem. Pečeme v předehřáté troubě na 180 °C asi 20 mnut. Po upečení necháme vychladnout na kovové mřížce.

Zdroj: www.hera-peceni.cz

Ingredience: 500 g hladké mouky, 2 tvarohy (nebo 1 tvaroh a asi 5 - 7 lžic mléka), 150 g másla, 150 g cukru moučka, 3 celá vejce, 1 vanilkový cukr, 2 prášky do pečiva, citr. kůra, 2 lžíce rumu a rozinky, které do toho rumu namočíme předem alespoň 1 hodinu, posekané mandle (nemusí být)
Alobal a tuk na vymazání, vejce s mlékem na potření

Postup přípravy: Z mouky, tvarohu, másla, cukru, vajec (příp. mléka, když máme jen 1 tvaroh), vanilkového cukru, vajec namočených rozinek i s rumem a oběma prášky zpracujeme těsto, které dáme na vál a rozkrojíme na polovinu. Uválíme dva mazance, které položíme na plech - ten jsme vyložili alobalem, potřeným máslem. Mazance nůžkami rozkrojíme do kříže a hodně potřeme vejcem s troškou mléka. Pečeme zvolna asi na 160 °C skoro hodinu - musíme zkusit špejlí.

Zdroj: www.recepty.cz

Ingredience: 500 g polohrubé mouky , 50 g moučkového cukru ,250 ml vlažného mléka , 75 g rozpuštěného másla , 1 vejce, 1 bal Vanilínového cukru,  1 zarovnaná čajová lžička soli , strouhaná citrónová kůra, 100 g rozinek, 1 balíček sušeného droždí, 1 vejce na potření.

Postup přípravy: Příprava kynutého těsta: sušené droždí důkladně smícháme s moukou. Poté přidáme cukr, vanilínový cukr, sůl, vejce, máslo, mléko a citrónovou. Ihned vypracujeme hladké těsto tak, aby se nechytalo na stěny nádoby. Přidáme rozinky a propracujeme. Hotové těsto nesmí být příliš husté, musí zůstat vláčné. Povrch těsta posypeme moukou, zakryjeme utěrkou a dáme na teplé místo vykynout 30 - 90 min. Z vykynutého těsta odebereme 1/4 těsta a dáme ji stranou. Ze zbylého těsta vytvarujeme malé šneky.  Z odložené čtvrtiny těsta vytvarujeme hlavu, ucho, nohy a ocásek. Při tvarování klademe jednotlivé kousky na vymaštěný plech těsně vedle sebe do podoby beránka.  Nakonec beránka potřeme rozšlehaným vejcem, necháme ještě chvíli kynout a potom pečeme ve vyhřáté troubě cca 40 minut na 180-200 stupnů. Po vychladnutí pocukrujeme práškovým cukrem s vanilkovou příchutí a nakrájíme.

Ingredience: 500 g polohrubé mouky, 100 g tuku, 50 g cukru, 1/4 litru mléka, 1 kostka droždí, 1 vanilkový cukr, 2 vejce, špetka soli, 1 lžíce cukru, rozinky, mandl

Postup přípravy:  Připravíme kvásek (200 ml vlažného mléka, rozdrobené droždí, lžíce cukru). Do mísy dáme mouku, rozehřátý tuk, cukr, žloutky a kvásek. Vařečkou vypracujeme vláčné těsto a přidáme rozinky nebo mandle. Necháme kynout.
Vykrajujeme kousky těsta, rukou uděláme válečky a stáčíme do tvarů. Potřeme bílky a pečeme v troubě do růžova. Při podávání mažeme medem.

Ingredience: 3 vejce, 120 g másla, 200 g cukru krupice, 200 g polohrubé mouky, 1 prášek do pečiva, 80 g oříšků, 1 sklenice vlahého mléka, citrónová kůra
Poleva: hotová poleva

Postup přípravy: Žloutky, máslo a cukr utřeme. Přidáme umleté oříšky a mléko. Ušleháme sníh z bílků. Střídavě přidáváme mouku (ve které máme již zamíchaný prášek do pečiva) a sníh z bílků. Přidáme nastrouhanou citrónovou kůru. Vytvoříme hladkou hmotu. Těsto nalijeme do důkladně vymazané a hrubou moukou vysypané formy. Pečeme v předehřáté troubě 30-45 minut. Hotového beránka můžeme buď jen pocukrovat nebo polít čokoládovou polevou.

Ingredience: 1 kg polohrubé mouky, 1/2 l vlažného mléka, 200 g másla nebo Hery, 200 g cukru, 4 žloutky, 1 plná lžíce soli, 2 balíčky instantního droždí, špetka kypřicího prášku, 150 g rozinek namočených v rumu, podle chuti – citronová kůra z 1 omytého citronu.
Dále 100 g mandlí spařených a oloupaných, 1 vejce, směs vanilinového cukru a moučkového cukru na posypání.

Postup přípravy: Suché přísady dáme do mísy, přidáme žloutky, máslo, mléko a citronovou kůru a důkladně proděláme. Těsto necháme 30-40 minut kynout. Po vykynutí přidáme rozinky a část posekaných mandlí (část necháme na ozdobu) a opět necháme kynout 40-50 minut. Když je těsto nakynuté, uděláme 4 bochánky a na plechu je necháme naposledy kynout cca 30 min. Na každém bochánku nakrojíme lehce nožem kříž, podle libosti ozdobíme oloupanými mandlemi a potřeme je vejcem. Dáme péct cca 190 °C po dobu cca 15 min, pak teplotu snížíme a dalších 35-45 min pečeme při 170°C. Těsto na 4 bochánky.

Zdroj: Dr. Oetker