Alenčiny recepty

Mleté

Ingredience: 500 g tučnějšího vepřového masa, 200 g strouhaného sýra, 2 dl mléka, sůl, pepř, vejce, polohrubá mouka, strouhanka na obalování, olej na smažení

 
 

Postup přípravy: Maso očistíme, zbavíme chrupavek a umeleme na masovém strojku, přidáme sůl, pepř a mléko, rozmícháme a necháme odležet v chladničce. Do odleželého masa vmícháme strouhaný sýr a tvoříme oválné placičky. Obalujeme je v mouce, rozšlehaných vejcích a strouhance. Řízky smažíme na oleji. Podáváme s brambory nebo bramborovou kaší a se zeleninovým salátem.

 
Ingredience: mleté maso (vepřové a hovězí půl na půl), cibule, vejce , sůl, pepř, prolisovaný česnek, koření na mletá masa , strouhanka.

Postup přípravy: Maso v míse důkladně promícháme s vejci, nadrobno pokrájenou cibulí, solí a kořením (množství dle chuti). Zahustíme strouhankou, přidáme bylinky, znovu důkladně promícháme. Hmotu rozdělíme na poloviny a z každé vytvoříme na plechu mokrýma rukama šišku. Potřeme je bílkem, trochu podlijeme vodou a pečeme ve vyhřáté troubě dorůžova. Podáváme s bramborovou kaší nebo s chlebem.
Nepíši přesný poměr surovin, vše dělám podle oka a chuti.

Ingredience: 500 g masa (stejný díl vepřového a hovězího), 2 žemle, 2 vejce, 1/8 l mléka, 50 g slaniny, sůl, pepř, trochu citronové šťávy, 80 g másla, 1/4 l světlého piva, strouhanka

 
 

Postup přípravy: Mleté maso spojíme s namočenou vymačkanou žemlí (v mléce), přidáme na kostičky nakrájenou slaninu, sůl, koření, citronovou šťávu a je-li zapotřebí, strouhanku. Vše dobře promícháme a tvoříme karbanátky, které na másle po obou stranách pečeme. Pak karbanátky vyjmeme. Do zbylého másla přidáme pivo, trochu je povaříme, vložíme karbanátky a v pivě necháme dusit. Během dušení je obracíme a přeléváme šťávou.