Alenčiny recepty

Ovoce

Toto velmi zdravé ovoce je ideální k redukci váhy, protože podporuje snížení tělesné hmotnosti a také pro udržení zdravé pokožky.V přírodě naleznete mnoho odrůd třešní ptáčnic, ty kulturní druhy se u nás pěstují od 12. století a svůj původ mají pravděpodobně v jihovýchodní Evropě, odkud je přivezli Římané. Višně se k nám dostaly později, zmínka o nich je ze 14. století. Třešně se dělí na chrupky s pevnou a srdcovky s měkkou dužninou, višně rozlišujeme na tmavěrudou višeň pravou (morelu) a světlečervenou višeň obecnou. Toto ovoce obsahuje velké množství jódu, je proto vhodné pro nemocné se štítnou žlázou a bolestmi páteře, dále mají 80% vody, vitamin C, E a B, karoten, železo, draslík, hořčík, fosfor, zinek, třísloviny. Višně jsou spíše zdrojem minerálních látek a mají vliv na snižování horečky, posilování kapilár, jsou dobré proti zánětům. Třešně a višně mají mnoho vápníku pro kosti a zuby a pro správnou funkci nervů, železa pro krvetvorbu a dýchání buněk a draslíku, který podporuje vylučování vody z těla. Třešně jsou ideálním ovocem proti zánětům, parodontóze a artritidě.Třešně a višně na sebe umí vázat škodliviny, které se pak mohou vyloučit. Pomáhají při hubnutí tím, že neutralizují tukové substance, které se pak nedostanou do sliznice krve. V kuchyni se uplatní při výrobě moučníků, kompotů, džemů, připravují se z nich chutné limonády a šťávy. Můžeme je i kandovat a sušit jako rozinky. Pokud je uchováváme v lednici, nedáváme je do blízkosti aromatických potravin, protože pak přebírají jejich pach. 
Červený, bílý, černý rybíz- stačí si vybrat. Toto drobné ovoce je nejenom chutné, ale je to i výborný zdroj vitaminu C. V Mattioliho Herbáři z 16. století je rybíz nazýván "vínem svatého Jana". červený rybíz původně rostl planě v mírném a subtropickém pásu, černý rybíz pochází ze severní Asie. Dříve byl znám hlavně jako léčivá rostlina, dnes už se pěstuje více než 50 druhů odrůd.Rybíz obsahuje mnoho organických kyselin, pektin, třísloviny, vitamin C, provitaminu A, biotin, vitaminy skupiny B, kyselinu listovou. Nechybí ani niacin, který je důležitý pro nervy, kyselina pantotenová jako výživa pro hezké vlasy a pleť a draslík, který přenáší živiny. Toto ovoce obsahuje také mnoho železa důležitého pro krvetvorbu a minerální látky jako hořčík a mangan, které pomáhají zlepšit náladu a funkci srdce.
Hlavně v chladnějším období nám pomeranče zajistí přísun vitaminu C, který nás bude chránit před chřipkou a nachlazením. Umí toho ale daleko více. Pomeranče pochází z Asie a jižní Číny. Je známo přes 200 odrůd pomerančovníků od žlutooranžové po tmavě červenou barvu. POmeranč je proslulý svým bohatstvím vitaminu C, plod o váze 180g ho má 70 mg, což se rovná denní spotřebě člověka. Vitamin C zajistí duševní svěžest a vitalitu a účastní se mnoha chemických reakcí látkové přeměny. Cenný je ale také pro obsah vitaminů skupiny B, hlavně biotinu, který se stará o pěkné vlasy a pokožku a dále pak kyseliny pantotenové a kyseliny listové, která podporuje krvetvorbu. Najdeme tu i vápník posilující kosti a zuby a hořčík pomáhající činnosti srdce a svalů. V neposlední řadě je třeba zmínit i selen, který posiluje imunitní systém. Pomeranče dokáží vzpružit organismus, zlepšit výkonnost a soustředění.
Toto jedinečné tropické ovoce je neobyčejně výživné, zvyšuje životní energii a posiluje organismus. Papája je až deset metrů vysoká bylina, která se pěstuje pro oválné plody vážící až 2,5 kilogramu, které mají zelenou, oranžovou nebo žlutou barvu s dužninou připomínající chutí ananasové melouny. Původ má ve střední Americe, ale dnes se pěstuje v tropech po celém světě. Nejvíce ceněnou složkou papáji jsou její enzymy, které tento plod s tenkou slupkou potřebuje k ochraně před hmyzem v době zrání. Dále má mnoho provitaminu A, který chrání sliznice a zajišťuje vitalitu buněk, kyselinu pantotenovou a vitamin C. Enzymy v tomto ovoci štěpí bílkoviny v potravě na aminokyseliny. Mnoho lidí má dnes problém s nedostatečným zužitkováním bílkovin, což způsobuje, že bílkoviny hnijí ve střevech, vznikají trávicí problémy, kožní onemocnění a alergie. Právě v těchto případech pomáhá papája, která zajistí tělesným buňkám prostřednictvím krve přísun hodnotné bílkoviny. Papája je k dostání po celý rok. Při stisknutí nesmí být příliš měkká. Plod zpracujeme tak, že jej rozkrojíme, odstraníme semena a vydlabeme dužninu. Pojídáme ji hlavně čerstvou, nebo z ní připravíme džemy či kompot. Dá se ochutit citronovou šťávou, nebo ji kombinujeme v ovocném salátu s dalším ovocem. Konzumací papáji zajistíme lepší stravitelnost i ostatním součástem potravy, protože enzym papain zabezpečuje tvorbu trávicích enzymů.
Ostružiny mají mimořádně vysoký obsah vitaminu C a šťáva z nich je všestranně povzbuzujícím elixírem pro náš organismus. Ostružiník pochází z Asie a Severní Ameriky, u nás v přírodě roste planě, kde se nejčastěji vyskytuje ostružiník křovitý (Rubus fruticosus), zahrádkáři zase pěstují kultivované odrůdy (např. Thornfree). Plody se sbírají v srpnu a září. Obsahují asi 5% cukrů, třísloviny, pektin, provitamin A, vitaminy skupiny B, vitamin C, E a K, vlákninu, draslík, fosfor, vápník, hořčík, železo. Mají také velký obsah organických kyselin, hlavně kyseliny citronové a jablečné. Účinné látky se nacházejí kromě plodů také v listech. Vysoký obsah vitaminu C posiluje imunitní systém, dále ostružiny vážou měď, čímž snižují nervozitu a neklid. Povzbuzují stěny cév, proto mají preventivní účinek proti žilním chorobám. V listech se nachází éterické silice, třísloviny a organické kyseliny. Čaj z těchto listů je prevencí proti zánětům ústní dutiny, je vhodný při kašli a chrapotu. Čerstvá ostružinová šťáva je všestranně povzbuzujícím nápojem, dodává tělu energii, elán, je plná kyseliny listové a bioflavonoidů a je účinným prostředkem na zvětšenou štítnou žlázu.
Meruňky potěší hlavně ženskou část populace, mají totiž omlazovací efekt, zpomalují stárnutí a mimo to také posilují vlasy, pokožku a nehty. Plod meruňky je žlutá, oranžová nebo načervenalá peckovice, která se řadí k nejzdravějšímu ovoci, meruňky totiž obsahují množství provitaminu A, vitaminy skupiny B, vitamin C, draslík, niacin, kyselinu listovou, kyselinu pantotenovou.Meruňky podporují imunitu, zlepšují zrak a astma. Díky vysokému obsahu karotenu mají omlazující účinek, posilují vlasy, pokožku, nehty, zlepšují imunitu. Kyselina listová se stará o krvetvorbu a růst buněk, kyselina pantotenová zase o vitalitu a odbourávání tuků. Toto ovoce by se mělo často objevovat na jídelníčku kuřáků, protože pozitivně ovlivňuje sliznici plic. Obsahují také měď, proto by zvýšené množství meruněk neměly konzumovat těhotné ženy. Tří meruňky denně se rovnají polovině denní dávky provitaminu A u dospělého člověka.
Skvělý pročišťující účinek přináší konzumace melounů hlavně pro naše ledviny přetížené škodlivinami.Název meloun pochází z řečtiny a znamená velké jablko. Pěstoval se už před čtyřmi tisíci let. Meloun patří nikoliv mezi ovoce, ale je to plodová zelenina z čeledi tykvovitých.Rozlišujeme dva základní druhy: vodní melouny a cukrové melouny. Vodní meloun má různou velikost a váhu až 2O kg. Je zelené nebo žíhané barvy, s červenou dužninou. Pochází z Afriky, obsahuje 91% vody, jeho energetická hodnota 100 gramů dužiny odpovídá asi 140 kilojoulům . Konzumace melounů díky obsahu vitaminu A chrání tělo před volnými radikály, viry a bakteriemi. Dobře pročišťuje ledviny a látka B3 zajišťuje lepší dodávání kyselin našim buňkám. Posiluje obranný systém, chrání pokožku před vysušením. Je vynikajícím prostředkem k hubnutí, protože zasytí, pročistí a přitom obsahuje málo kalorií.
Mango je prastaré tropické ovoce, které uklidní vaše podrážděné nervy a pomůže vám ve stresových situacích. Umí toho ale mnohem více. Mangovník pochází z východní Indie, dorůstá do výšky 25 m a jeho plody dosahují váhy až dva kilogramy. Mando má různou barvu- zelenou, žlutou, červenou, oranžovou a také různý tvar, nejčastěji oválně podlouhlý. Dužnina je šťavnatá, sladká, chutí připomíná broskev, uprostřed s velkou peckou. Cenné je pro velký obsah vitaminu E, C, B a karotenu. Vitamin C posiluje buňky, vitamin A chrání sliznice, vitamin B je nepostradatelný pro syntézu bílkovin, podporuje dobré nervy a klidný spánek. Má také množství minerálních látek a stopových prvků- měď, hořčík, mangan, draslík a zinek- které mají vliv na hezké vlasy, pleť, kladně působí na štítnou žlázu a hormony.
Maliny čistí střeva, snižují horečku a díky obsahu biotinu se také starají o zdravý vzhled vlasů a pokožky.Maliník (Rubus idaeus L.) je keř 1-2 m vysoký, který kvete a plodí až druhým rokem. Nalezneme ho v celém mírném pásu severní polokoule, u nás především v podhorských a horských oblastech. Pěstuje se také v zahradách. Užívaná část jsou listy a plody. Listy sbíráme od června do září, rychle sušíme. Sušené listy si musí zachovat původní barvu, proto je nutné je chránit před světlem. Výborná je směs listů ostružníku, maliníku a jahodníku. Listy obsahují třísloviny, silice, kyselinu jablečnou, vinnou, citrónovou, mravenčí a salicylovou, glykosidy a vitamin C. Plody mají velké množství vitaminu A a C, obsahují vlákninu, kyselinu nikotinovou a listovou. Jsou zdrojem železa, zinku, mědi, manganu, obsahují draslík, vápník, hořčík, fosfor.
Kiwi je ovoce dostupné ve všech ročních obdobích a tak nic nebrání tomu, aby se tento významný zdroj vitaminu C objevoval na vašem jídelníčku často. Kiwi je plod aktinidie ovocné, která může dosahovat výšky až osm metrů. Pochází z Číny, proto se mu také říká čínský angrešt. Vyšlechtěné velkoplodé odrůdy kiwi ale mají svůj původ na Novém Zélandě, odtud pochází jejich obchodní název. Kiwi obsahuje velké množství vitaminu C, v gramu kiwi je miligram vitaminu C, čímž pokrývá denní spotřebu tohoto vitaminu. Zlepšuje náladu a snižuje stres, vitamin C se podílí na urychlení látkové přeměny, zvyšuje soustředění. Nalezneme tu ale i mnoho hořčíku, který přispívá ke zdravé funkci srdce. Hlavně v zimních měsících je kiwi výbornou prevencí chřipek, nachlazení a rýmy. Je to i významný zdroj energie pro sportovce, kterým také pomůže například při namožení vaziv nebo podvrknutém kotníku, protože díky vysokému obsahu vitaminu C zpevňuje vaziva.
1  
2