Alenčiny recepty

Bábovky

Bábovky patří mezi velmi vděčné moučníky. Můžeme je podávat ke snídani, lehčí večeři, jako moučník k čaji a kávě, ve všední den i při slavnějších příležitostech.

Bábovky pečeme 40-60 minut. Prvních 20 minut troubu neotevíráme.

Ingredience:  2 dcl Mléka, 20 dkg Cukru krupice, 2 lžíce Kakaa, 28 dkg Polohrubé mouky, 1 balíček Prášku do pečiva, 1 1/2 dcl Oleje, 2 ks Vejce.

Postup přípravy: Utřeme vejce s cukrem. Postupně vmícháme olej, mouku s práškem do pečiva a mléko. Část těsta ochutíme kakaem a zvlášť vlijeme do vymazané a vysypané formy. Pečeme asi 45 minut.

Zdroj: www.toprecepty.cz

Ingredience: těsto: 250 ml mléka, 1 vejce, 100 g rozpuštěného másla nebo hery, 150 g krupicového cukru, špetka soli, 600 g polohrubé mouky, 30 g čerstvých kvasnic
náplň: libovolná, např. tvarohová, maková, ořechová, povidla, marmeláda, nutella, pudink,...

Postup přípravy: Vypracujeme kynuté těsto klasickým způsobem. Je-li třeba, můžeme přidat trochu mouky. Po vykynutí těsta oddělujeme lžící kousky, každý zploštíme, dáme na něj lžičku náplně a zabalíme. Čím víc druhů náplně použijeme, tím bude bábovka zajímavější. Jednotlivé "buchty" skládáme do vymazané bábovkové formy a necháme ještě 20 minut kynout. Povrch bábovky potřeme mlékem a vložíme ji do trouby vyhřáté na 180°C a pečeme asi 60 minut. Pokud povrch bábovky rychle tmavne, přikryjeme ji alobalem.
Ingredience:  500 g polohrubé mouky, 240 g krupicového cukru, 1 vanilkový cukr, 1 prášek do pečiva, 200 ml oleje, 250 ml mléka, 3 vejce, trochu citronové nebo pomerančové kůry, hrst rozinek, kousek posekané čokolády.

Postup přípravy:  V míse smícháme všechny sypké suroviny. Pak přidáme vejce, olej, mléko a důkladně promícháme. Nalijeme do vymazané a vysypané formy a pečeme asi hodinu při 180°C.

Zdroj: www.mamincinyrecepty.cz

Ingredience: 250 g ve slupce uvařených brambor,250 g polohrubé mouky, 1 prášek do pečiva,1 vejce, 1 bílek, 150 g cukru moučky, strouhaná kůra z 1/2 citronu, 60 g Hery, 1 balíček vanilkového cukru, tuk na vymazání formy, hrubá mouka na vysypání formy.
Máte-li větší formu, dávku zdvojnásobte.

Postup přípravy: Žloutek utřeme s cukrem do pěny a za stálého míchání přidáme do hmoty po částech studené, jemně nastrouhané brambory, Heru nakrájenou na malé kousky, citronovou kůru a vanilkový cukr. Ze dvou bílků ušleháme sníh a vmísíme do něj mouku smíchanou s práškem do pečiva. Tuto směs potom zlehka postupně přimícháme do těsta. Hodně tuhé těsto dáme do dobře vymazané a vysypané formy a zvolna asi 45 minut pečeme. Nejde-li nám bábovka po upečení vyklopit, zabalíme formu do mokré utěrky.

Zdroj: www. hera-peceni.cz
Ingredience: 200 g hladké mouky, 180 g moučkového cukru, 1 balíček vanilkového cukru, 1/2 kypřícího prášku, 5 lžic oleje, 0,1 l vody, 4 vejce, 1 lžíce kakaa, 1 lžíce mléka, tuk na vymazání a mouka na vysypání bábovkové formy.

Postup přípravy: Žloutky s moučkovým cukrem a vanilkovým cukrem vyšleháme do pěny, postupně zašleháme olej, přidáme vodu, mouku a promícháme. Potom přidáme z bílků vyšlehaný tuhý sníh a zlehka promícháme. Polovinu těsta nalijeme do předem připravené bábovkové formy, do druhé poloviny těsta vmícháme kakao rozpuštěné v mléku. Nalijeme na první část těsta. Pečeme cca 45 minut při 160-180 stupních.

Zdroj: Velká kniha moučníků
Posledni komentare
01.02.2011 03:53:00: a ten kypri prasek co?smiley${1}
01.02.2011 03:52:30: a ten kypri prasek co?smiley${1}
Ingredience: 125 g másla, 140 g moučkového cukru, 2 vanilkové cukry, 2 vejce, citronová kůra z jednoho citronu, 200 ml mléka, 300 g polohrubé mouky, 1 prášek do pečiva, 2 lžíce kakaa.

Postup přípravy: Máslo utřeme s oběma druhy cukru, do těsta přidáme žloutky, citronovou kůru, po lžících přídáváme vlažné mléko a mouku s práškem do pečiva. Zpracujeme těsto. Poté ušleháme bílky, které opatrně vmícháme do těsta. Těsto rozdělíme na dva díly, do jednoho dílu přidáme kakao. Do předem vymazané a moukou vysypané formu lijeme střídavě bílé a tmavé těsto. Forma by měla být naplněna do 2/3. Pečeme při 180 stupních asi 40 minut.
Zajímavého chuťového efektu docílíte, když místo prášku do pečiva použijete prášek do perníku a do těsta přidáme kousky hořké čokolády, šušených meruněk a trochu skořice.

1 kousek cca 170 kcal/690KJ.

Zdroj: Snadné vaření č. srpen 2007

Ingredience: 250 g polohrubé mouky, 200 g cukru krupice, 140 g másla, 4 vejce, 100 g kokosu, 1/8 l vlažného mléka, 1/2 prášku do pečiva

 
 

Postup přípravy: Žloutky šleháme s cukrem a máslem. Mouku smícháme s práškem do pečiva a kokosem. Ušleháme sníh z bílků a do krémového základu postupně zamícháme mouku, sníh a mléko. Pečeme zvolna asi na 160 °C, přibližně 40 minut.

 

Ingredience: 5 žloutků, 200 g moučkového cukru, 2 lžíce vody, 1 balíček vanilinového cukru, 300 g polohrubé mouky, 1 balíček kypřicího prášku do pečiva, 150 ml oleje, 5 bílků

 
 

Postup přípravy: Žloutky třeme s cukrem, vodou a vanilkovým cukrem do pěny (můžeme na nejvyšším stupni elektrického šlehače). Pak přidáme mouku s kypřicím práškem do pečiva a olej - šleháme elektrickým šlehačem na nejnižším stupni, dokud nevznikne hladké těsto. Z bílků ušleháme tuhý sníh. Sníh zlehka vmícháme do těsta. Těsto rozdělíme, do 1/3 dáme např. kakao, nebo 4 lžíce silné kávy espresso. Po částech vylijeme do vymaštěné a moukou vysypané formy na bábovku. Pečeme v předehřáté troubě při teplotě 180-190 °C po dobu 40-50 min.
Po upečení necháme bábovku 15 min odstát ve formě, pak ji vyklopíme na servírovací talíř a necháme zcela vychladnout. Servírujeme poprášenou moučkovým cukrem.

Zdroj: www.recepty.cz

 

Ingredience: 350 g polohrubé mouky, 1 kypřící prášek do pečiva, 220 g krupicového cukru, 1 vanilkový cukr, 250 ml mléka, 3 vejce, 120 ml roslinného oleje, 200 g mrkve, tuk a hrubá mouka na formu, moučkový cukr na posypání

 
 

Postup přípravy: Polohrubou mouku promícháme s kypřícím práškem, vanilkovým a krupicovým cukrem. Přilijeme mléko s rozšlehanými vejci, olejem a dobře promícháme na hladké těsto. Nakonec vmícháme na jemno nastrouhanou mrkev (bábovka tak získá pěknou barvu a bude vláčná). Těsto vlijeme do vymazané a moukou vysypane formy. Pečeme v předehřáté troubě při 160 °C asi 50 minut. Po vyjmutí z trouby necháme vychladnout a sypeme cukrem.

Zdroj: www.recepty.cz

Ingredience: Na těsto:5 vajec, 200 g cukru, 1 vanilkový cukr, 250 ml vaječného koňaku, 250 ml oleje, 300 g polohrubé mouky, 1 prášek do pečiva, 2 lžíce kakaa, 1 lžička mleté kávy, tuk a hrubá mouka na vymazání formy
Na polevu:1 žloutek, 200 g cukru, 2-3 lžíce vaječného koňaku

 
 

Postup přípravy: Nejprve žloutky oddělíme od bílků. Z bílků vyšleháme tuhý sníh. Žloutky utřeme s cukrem a vanilkovým cukrem do pěny. Přidáme vaječný koňak, olej, polohrubou mouku a prášek do pečiva. Nakonec do těsta zlehka vmícháme sníh. Oddělíme jednu třetinu těsta a zamícháme do ní kakao a lžičku mleté kávy. Do vymazané a hrubou moukou vysypané formy nalijeme část světlého těsta, na něj dáme tmavé těsto, které opatrně lžící protáhneme světlým těstem a nakonec opět světlé těsto. Vložíme do vyhřáté troby a pečeme při 180 °C asi 45 minut.
Cukr s koňakem a žloutkem utřeme na hustou polevu. Je-li poleva příliš řídká, přidáme cukr. Polevou přelijeme povrch bábovky. Bábovka by měla být vlahá, aby poleva lépe zaschla.

Zdroj: www.recepty.cz

 
1  
2